Son Yazılar
Anasayfa / Yaşam / Sevmek

Sevmek

Eski hikayeleri biliriz. Destansı, o aşkı derya hikayeler. Okurken hep özeniriz, hayal ederiz. Ben de böyle sevebilir miyim diye. Ve deriz acaba beni de böyle seven biri olur mu diye. Hikayedir işte. Biraz gerçek, biraz da hayal. İnsan var ki içinde işte hepsi olmuş birer efsane. Efsane ya. Sevmek de efsane.

***

Sevmişizdir, sevilmişizdir. Kaçınılmazdır.

Sevmek. Bir insansa eğer, vardır fıtratında, düşüncesinde, duygusunda. Hani o insan, o beşer yaratık. Beşeriyetinin maneviyatında esastır sevmek, sevilmek. Bir güzele, bir güzelliğe selam edebilmek. Gecelerimizi sevdaya yar edebilmek. Güneşi bile bir sevgi de aramak. Ne tuhaf değil mi.

***

Bir kalabalığın içindesin. Herkesle aynı gibisin. Ama biri vardır, senin nabzını olağan sınırın üstüne çıkartan, kalbin ellerinde sanki dedirten. O kalabalığın içinde herkes siyahtır ya da beyaz. Ama biri vardır ki ne siyahtır ne beyaz. Senin kalbindir. Hayat gibidir. Tüm renklerin çümbüşü içinde, bir gök kuşağını andıran biri.

Tebessüm ederken, ağlarken. Bir şeyleri hayata dair yaşar iken o hep vardır aslında. Sureti muhafaza edilmiştir kalpte. Sen bakarsın bir yerlere. Baktığın yerde bir damla huzur. Dalmışsındır baktığın yere. Sanki bir tek siz varmışçasına tahayyül edilen bir dünya gayesinde. Sebebi deryasında, onun güzelliğinin zarafeti, ihtişamı. Sevmek bu herhalde arkadaş. Ölmek desen değil yaşamak desen değil. Arafın tam merkezi. Nirvanaya ulaşabilme temennisi.

Bu kadar garipliğin içinde kendine gelirsin Sonra bir bardak çayın sıcaklığında düşlerinde muhabbetin olur. İlla dersin. Sevdim dersin, seviyorum dersin. Bu kadar.

Sevmek saçmalamak, sevmek mantığın hezimeti. Sevmek mağlup olabilmekte dahil yüreğin zaferi.

***

Birini sevmekle başlıyordu her şey, barizce.

” Sevmek gibi başlıyordu her şey, sevmek gibi geliyordu kadın. ”
Yılmaz ERDOĞAN

***

Bir kamyon arkası sözü bile sevmenin kıymetine değerler biçemez: ‘Sen gökyüzünde doğan güneş, ben yollarda çilekeş.’, ‘ Otoban’da sessiz bir hayat, seni sevende kabahat. ‘, ‘ İstanbul Ankara 6 saat, sana sevgim 24 saat ‘. Esprili. Ama sevmek işte. O da biz insana yapılmış en güzel ve en hüzünlü espri değil midir?

***

Dinlediğimiz şarkılarda, nağmelerde. Bir şiirde. Hepsinin sebebiyeti anlaşmış gibi. Hepsi tek bir duyguya ortak. Hepsi sevgi üzerine sanki yazılmış, bestelenmiş. Hepsi bir, hepsi sadece bu kadar. Beni böyle sev dersin, yeni bir sayfada sana bakmak gibisin diye sözler gider gelir. Sevmek med cezir halidir. Gel gitlerin arasında onunla yaşayabilme öz güvenidir.

***

Bir efkar halidir, sevmek. Keyfe keder, hüzünlü, neşeli. Gülebildiğin kadar ağlarsın. Güzel olmayınca, hayatın güzel olmadığına kanarsın ya da inanırsın. Sonsuz sevebilme arzusunda özgürlüğe giden bir tutsağın hali vakıf olur bilincinde sevebilmenin. Bir bilinçsizliğin ironisinde kalp çarpıntılarının arasında yaşar durursun sevginin çırpınışlarında.

” Hayat bir güzellik ise; güzellik de böyle bir şey ise; o zaman hayat güzeldir. ”
f.d.a.

***

Sevmek, imandır aslında. İnanmaktır. Biraz mahcup, biraz sessiz. Sabır edip, bir maddeyi ne kadar kusuru olsa da kusursuz bulmaktır. Masum bir felsefedir.

Seni sevmek
Felsefedir kusursuz
İmandır, korkunç sabırlı.

Ahmed Arif

***

En olmayacak günde geldin tazeledin ortalığı diyen bir Cemal Süreya deyişidir.

***

Bir kavga halidir aslında. Benim kavgamdır o, aşk diye tanınan der İsmet Özel. Dediği kadar da vardır.

Dipnot: “Ben senin sınırlı gövden ile beni sonsuz sarmanı diledim.”

***

Bazen insanlardan kaçıştır. Birini aramaktır: Kendimi bildim bileli bütün günlerimi, haberim olmadan ve nefsime itiraf etmeden, bir insanı aramakla geçirmiş ve bu yüzden bütün diğer insanlardan kaçmıştım diyen bir Sabahattin Alidir.

***

Bakmaktır. Baktığın yerde görmektir sevmek. Bir insana içini açmaktır. Anlamaktır, anlatmaktır.

” Sevmek, içini açmaktır. ” Oruç Aruoba.
” İçimi açtım sana; içini açmak için. ” Birhan Keskin.

” Bakışmak dokunmaya ne kadar yakın.” Hasan Ali Toptaş.
” Bakmak, aşktır. ” ilhan Berk.

***

Sevmek; özetle güzel.
Bir güzelde özetin olabilmek.

Ne diyelim Allah, Leylamızı versin…

Selamlar, saygılar. İçinde eser miktarda sevgi ile beraber.

f.d.a.

Hakkında - Deniz Atçeken

Hayata dair her ne varsa onları yaşama gayesinde; adam olabilme mücadelesi içinde...

Check Also

Mutlu Olmanın Yolları

MUTLULUĞUN FORMÜLÜ YİRMİ İKİ AYET  1-Kibirli olma, alçakgönüllü davran.( İsra 37) 2-Kendini fazla abartma. (Müddesir …

10 yorum

  1. Defalarca okudum.Ellerine, emeğine sağlık.Yüreğine sağlık.

  2. Sevmek içimizdeki en kutsal kelimedir.Sevmek birine seni seviyorum demek değil su ihtiyacın olduğun kadardır sevmek…..

  3. Hazırlamış olduğun bu güzel ve değerli sözler için sizlere çok teşekkür ederim .

  4. Güzel keşke yazmak kadar kolay olsa yapmak

  5. güzel ve analamlı cümleler kulanmışşın çok beğendim …

  6. yüreğinize sağlık hocam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.