Son Yazılar
Anasayfa / Yaşam / Teşekkür Ederim

Teşekkür Ederim

Teşekkür Ederim…

Derin bir sükunet ve huzur. Cevabında bir mutluluğu anlatan öz bir anlam. Rica ederim, önemli değil gibi…

Bize yapılan her iyiliğe, her güzelliğe. Bizim işlerimizi kolaylaştıran, hayat yolunda ” insanın, insanla var olabildiği ” gerçeğinin bir sonucu olarak.

………

Her dilde, her duyguda bir karşılığı vardır. Biri size bir iyilik yapar, yardım eder.. Sizin hayatınızda bir kolaylık meydana getirir. Zorluğunuza yar olur, yarenlik eder, yaveriniz olur. Bizler de minnettar olabilme duygusunun bir sonucu olarak, ‘teşekkür ederim’ deriz. Basit bir kelime öbeği, ifade.. Ama içinde barındırdığı mana, o kadar kıymetlidir ki insana insan olabilmenin şerefini- ” eşref-i mahlukat ” olarak yaratıldığımızı bizlere anımsatan bir cümle.

(Hele ki 3 4 yaşındaki bir çocuğun ağzından duyduğumuzda ki yansıması kadar sempatik ve şirin bir deyiştir… )

………

Her lisanda karşılığı olan bir ifadedir. Thanks, thank you, təşəkkür edirəm, danke, obrigado, grazie,… Her dilde, her seste her nefeste…

Çünkü insan olmanın doğasında vardır. Fıtratımızın bir gereğidir. Yaradılışımızın en mukaddes yapıtıdır.
………

Bir borçtur aslında insana. Gönül borcumuzdur. En güzel borç çeşididir. Minnet duyan insan yüreğinden yağmasa da akar iyiliği dokunan tarafa. Öyle bir duygudur.

Bir yandan da aslında ödenmesi en zor borçtur. Hani ne yapsan da o anda karşılığında noksanlar bulabileceğin bir borçtur.

Borcu ödemek de çok basit ve kolaydır. “Teşekkür ederim” dersin, gönülleri güzelliğe ve huzura erdirirsin. Tebessüm olur çehre de.

………

Teşekkür ederim.
İçten, hissedilerek söylendiğinde, muhattabını daha iyi hissettiren bir kelime yoktur.

Nezaketliliğin bir eseri, adab-ı muaşeretliğin bir gereğidir.

………

Unutuyoruz ama bir teşekkürü…

Teşekkür etmek zor geliyor. Egolarımız, bitmeyen kibrimiz ve her adımımızda ben deyişlerimiz. Sonuç ortada. Unutmak istenmeyecek kadar yüksek bir değeri, bizler unutturmaya çalışıyoruz.

Teşekkürü borç biliyoruz diyebilmek.

………

Düşünsenize. Alışveriş yaptınız. Aldığınız ürünleri, eşyaları kasadan geçirdiniz. Sonunda kasiyer arkadaşa teşekkür ederim dediniz. Günün yorgunluğu ve stresi içinde bir kaç saniyelik bir cümle.. Karşınızdakini ne kadar mutlu ve onure edecektir.

Bir de tersinden bakalım. Karşıdan karşıya geçmek isteyen, yardıma muhtaç biri. Ona yardımcı olduk. Bize teşekkür mahiyetinde sarf edeceği güzel bir ifade, bizleri mutlu etmez mi.

Dertlerine ortak olduğumuz, dertleştiğimiz, yardımcı olduğumuz kimselerden bir kaç manası kıymetli bir şeyler duysak, hoşumuza gitmez mi.

………

Bu kadar basit anlayacağınız, mutlu etmek, mutlu olmak ve olabilmek, gönül almak, gönüllere nakşedilmek, hitap edebilmek.

” Teşekkür ederim ” dersin ve karşındakinin sana göstermiş olduğu, hassasiyeti, özeni ve de en genel itibari ile gösterdiği kolaylığa karşılık, lafzi anlamda naçizane ama mahiyet, duygu ve düşünce anlamında manası tartışılmaz şekilde değerli bir kaç sözcük öbeği…

İşte bu kadar kolay…

………

Sözlerimi bitirirken, böyle bir yazı yazılması için ricacı olan, tanışalı kendisi ile kısa bir geçmişi barındıran, iyi ki tanımışım diyebildiğim, yüreği güzel olan insana da buradan ” teşekkür ediyorum ” .

Ve ” hayat sana teşekkür ederim ” ….

Selamlar, saygılar.

f.d.a.

Hakkında - Deniz Atçeken

Hayata dair her ne varsa onları yaşama gayesinde; adam olabilme mücadelesi içinde...

Check Also

Mutlu Olmanın Yolları

MUTLULUĞUN FORMÜLÜ YİRMİ İKİ AYET  1-Kibirli olma, alçakgönüllü davran.( İsra 37) 2-Kendini fazla abartma. (Müddesir …

One comment

  1. Çok güzel bir yorum . Gerçekten hep merak ederim teşekkür neden zor geliyor acaba biz anneler mi çocuklarımızı fazlamı zorluyoruz çünki gençken bend çocuklarımdan teşekkür etmeleri gerektiginde bazan uyarırdım şimdi küçüklere bakıyorum anne tsr et diyor çocuk omuzunu kaldırıp duruyor . Ama teşekkür çok güzel söz size katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.