Son Yazılar
Anasayfa / Serbest / ‘ EMEK ‘

‘ EMEK ‘

Hayat içerisinde ,sağlığı olan , gücü yeten , akli melekeleri yerinde olan ,er kişi, kendi ve yakınları için, ihtiyaçlarını karşılamak sureti ile ‘ helâl ve doğru yoldan ‘ çalışmak durumundadırlar.

Çalışma süreci sonucunda , çalışma emeğinin bir sonucu olarak , nicel manada bir karşılık ( maddi ya da ayni ) verilmektedir.

İnsanlığın literatürüne , çalışma kavramının girdiği ilk günden bugüne , bilindiği üzere , dünya düzeni bu şekilde devam etmektedir.

***

Paranın insan yaşamında , en önemli unsur haline gelmesi , emek kavramının kutsallığının, ekseriyetle azalmasına , hatta , hiç edilmesine sebep olmaktadır.

***

Kapitalist , modern ve çağdaş düzen , bireyci kişiliklerin oluşmasına , sonuçlar doğurmaktadır.

Adaletsiz beşer düzeni , emek faktörünün , ‘ cahiliye modernitesi ‘nin bir neticesi olarak ; kölelik ,olağan bir vaziyet halini almaktadır.

***

Başkasını düşünmeyen , kendinden başkasını görmeyen ‘ ben ‘ diyen bencillik egemenliği , sonradan , fıtratımıza illet olmuştur.

***

Emek veren kimsenin hakkı mühim bir konudur.

Çalışan kişinin ve yakınlarının , zaruri ve mühim gereksinimleri olabilir. Bunları göz ardı edip , keyfi davranmak ise ; bir kazanç değil , adı ile sanı ile ahmaklıktır.

***

Kişinin emeğini ihmal edip , emeğini göz ardı etmek , vicdan dışı bir meseledir ve o kişinin ( emek hırsızı ) insanlık onuruna ve kişiliğine ehemiyet gösterilmemesi gerekliliğinin en önemli ispatıdır.

***

Gönlü muhabbet deryası olan kimseler vardır ki onlar , emek değerini , insanlığın ulvi bir hülasası olarak görmektedirler.

Çalışanın hakkını , zamanı olan o demde , vazife vazife diyerek , hakkı ile verirler.

Böyle insanlar vardır ki kainat bunların vicdanı üzerine , birer aydınlık duâsı olur.

Hak ( c.c. ) , daim razı olsun onlardan ; bağışlasın onları vicdanlara.

***

İmkanları var iken; emek sahibi olan , çalışan kimselerin hakkını anımsamama gafleti içinde olan , çalışan kimsenin üzerinden , emeğini azımsayarak veyahutta yok sayarak , keyfi bir şekilde yarar sağlayanlar , şunu apaçık bilmelidirler ; dünya fani bir düzendir ve burada sonsuzluk budalalığı içinde yaşayan her kimse , ebedi hayat aleminde , sonsuz bir acı ile ziyanda ve kayıpta olacaklardır.

***

Kişinin emeğini , mazaretsiz ve gerekçesiz, zamanında karşılamayan kimseler , ALLAH ( C.C. ) ‘ ın , şefkat tokadına er ya da geç nail olacaklardır.

Ve yine bu kimseler , ‘ hesap gününde ‘ , emek verenin hakkı üzerinde olarak , hesaba çekilecektirler , kul hakkı ile.

Peygamber Efendimiz ( s.a.v. ) ‘ in mübarek kelamları ile ifade ettikleri üzere ; kişinin alnındaki teri kurumadan , emeğinin karşılığı verilmelidir.

Emek meselesi , ince ve önemli bir husustur ve bunu ihmal eden kimse , karşılığını misliyle ile alacaklardır.

f.d.a.

fdadeniz07@gmail.com
facebook.com/deniz.atceken.9
fdadeniz (Twitter)
instagram.com/fdadeniz/

Hakkında - Deniz Atçeken

Hayata dair her ne varsa onları yaşama gayesinde; adam olabilme mücadelesi içinde...

Check Also

Bir Kar Duâsı

Zorluğuna rağmen, rahmettir kış. Zahmetinde huzur kılınan, rahmet mevsimdir kış… Masumiyetin, rahmet ile marifet kılındığı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.