Son Yazılar
Anasayfa / Serbest / Öylesine Bir Yazı

Öylesine Bir Yazı

Selamlar…

Bu sefer öyle bir konu belirleme düşüncesinde olmadan, aklıma geldiğince dilim döndüğünce biraz da dertleşme amaçlı bir şeyler karalamaya karar verdim.

Aklımıza ne gelirse yazacağız; edebinde. Dertleşeceğiz. Bir bardak çayın sakinliğinde ve bir kış gecesinin masumane esenliğinde.

***

Biraz dertliyiz, efkarlıyız. Söyleyemem derdimi kimseye noktasındayız. Neler var ki hayatımız da. Kimisi bir basit telaşe, kimisi gerçekten bir mesele. Ama biliriz Hak kimseye kaldıramayacağı derdi yüklemez. Yine de insanız işte. Ağır gelir, ağırlığınca derbeder yaşar gideriz.

***

Derdimiz çok. Kime sorsak ‘ neden böylesin diye ‘… Kimisi bir kaç kelamı etmekten kaçınırken; kimisi de bir dokunduk bin ah işittik dercesine derdini döker. Ve o anlattıkça dersin. Şükür benim ki dert değilmiş. Aslında bakıldığında herkesin derdi kendince ağırdır. Ama işte. Bizler hep kendi dertlerimizi ağır buluruz. ( Şükür ve mutlu olma alışkanlığımızın olmayışından olsa gerek. )

Neyse öylesine dedik ya konu dağılmasın. Dert dedik. Bazısı da paylaşmaz. Çünkü derdinden hicap duyar. Çekinir. Normal bir durum değildir ama olağandır. Çünkü yaşam zeminine ilk temelleri attığımızda bize öğretilen ( okul seneleri dahilinde ) ‘ az konuş; çok dinle. ‘ söylemi, söyleyemediklerimizin yegane sebebi.

Biraz da sorun kaybettiklerimiz. Sinemada tiyatroda dizilerde gördüğümüz, kitaplarda okuduğumuz. Gerçek ( olmayan ) dostluklarımız. Derdimizle sevinen, derdimizi hor gören manasız dostluklar. Dertlerimizin zulmü de bundan. Dertlerimiz dostlukların hafifliğinde; derya deniz olmuş. Kişiselliklerin gölgesi altında, samimiyetten uzak. Nefessiz kalan nefsani dostluklar. Sonuç; derdi dert olmaktan çıkmış hayatı olmuş kimseler aslında kimsesizler.

Ve bizi yıkan benliğimizin ezikliğine saklayan iki sebepli ruhi bunalımlarımız olur:

Dostundan gelen ihanet
Düşmanından gelen merhamet.

***

Bir de ‘ iyi niyetli ‘ olmanın üzüntüleri. Bir tümcede iyi sözü var iken neden üzüntü olur bunun içinde diye sormak gerekir. Ama işte iyi olabilme gereği bile bazan gereksiz kimselerin varlığında gereksizlik olarak kimlik bulmakta.

Bir temenni değildir iyi olmak. Görevdir. Bizim var oluş amacımız ve sebebimizdir.

İnsandır iyi olan lakin; öyle bir han ki bu dünya iyi olduğun kadar üzülürsün ve bazan ‘ neden ben ‘ deme absürtlüğünde olursun.

İyi niyet eyvaAllah demektir ve yapılana ‘ sıkıntı yok ‘ , ‘ mevzu değil ‘ dedikçe karşındaki senin bilincinden zerre kadar sahip değilse. Eyvah neye yarar; vay haline. Suistimallerin gönüllerde meydana getireceği suikastlerin kastının sınırını aşar. ( Efendilik de iyi niyet dahilindedir ki bunu da başka zaman kelimelerimize dökeriz. )

Neyse yine biz hatamızla, eksiğimizle, eğrisi ile doğrusuyla ‘ iyi ‘ olabilme gayretinde olalım. Vazifemizin gereğini yerine getirelim. Çünkü iyi insan olabilme gayesi ve çabası vicdani bir vazife ve de sorumluluktur.

***

Biz biz olalım derdimizi dinleyebilecek dert olduğunu bilecek dostlarımızla paylaşalım ve hayatımızdaki güzel insanların kıymetini bilelim. İyi niyet de tedbirinde iyi niyet olsun. Ve birbirimizi sevelim. Naçizane önerimdir.

Ve ” Hakiki sevgi hayat kurtarır. ”

***

‘ Öylesine bir yazı ‘ diye başladık; konu konuyu açtı. Kusurumuz oldu ise; sürç- ü lisan ettiysek affola

Dertleşebildiysek ne mutlu hepimize…

Ve de bir hatırlatma. Derdimiz derya noktasında da olsa sığınılacak en güzel yerin manevi bir hakikat olduğunu da sürekli anımsayalım…

Selamlar.

Hoşça bakın zatınıza.

Muhabbetle ve saygıyla.

f.d.a.

http://www.facebook.com/deniz.atceken.9

fdadeniz07@gmail.com

Hakkında - Deniz Atçeken

Hayata dair her ne varsa onları yaşama gayesinde; adam olabilme mücadelesi içinde...

Check Also

Bir Kar Duâsı

Zorluğuna rağmen, rahmettir kış. Zahmetinde huzur kılınan, rahmet mevsimdir kış… Masumiyetin, rahmet ile marifet kılındığı, …

One comment

  1. Güzel bir yazı okudum keyif aldım.Kalemine yüreğine sağlık.

    Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.