Son Yazılar
Anasayfa / Siyaset / Yancılık

Yancılık

Bir yola baş koyduk, aldık başımızı gidiyoruz. Ama yolda bir sorun var, daha doğrusu yolda değil de bizde bir sorun var sanki, önümüzü göremiyoruz. Nereye gittiğimizi soruyorum etrafımdakilere herkesten ayrı bir yorum. Öyle yorumlar ki hem de biri Hanya’ya biri Konyaya gidiyoruz diyor. Üstelik hep kendi söylediklerinin doğru olduğunu savunan insanlar.

Son zamanlardaki olaylardan bahsediyorum. Bu dünyada bir taraf olmanız gerek, doğru. Bir taraf olayım derken bi-taraf olmayın derim ben. Olmamaya çalışın en azından, eğer doğru bir yol varsa doğru bir tanedir. Sizin doğrularınız diye bir şey yoktur efendim bunu unutmayın. Dün öğlen saatlerinde Taksim’deydim. Bir iş görüşmesinden dönerken, polisler hazırlıktaydı. Ve halkı içine çekmeye çalışan insanlar da… Oraya gittiğinizde arasında kalıyorsunuz iki kesimin. Şimdi bir eylem başlasa hangi taraf olsam diye düşünüyorsunuz. Bir tarafta sıkıntıya düştüğümüzde bizi koruması gereken polis. Diğer tarafta halkın içinden insanlar. Hani size dedim ya, bi-taraf olmayın diye. Bi-taraf oldum orda istemeden. Bir bakıyorsunuz. Hadi polisleri öldürelim diyenler, bir bakıyorsunuz. Polislere yardım edelim diyen halk. Garip, gerçekten garip. Ne yapacağını, nerde duracağını bilemeyen insanlar topluluğu o kadar çok ki…

Bu yazıyı yazdığımda muhtemelen bir tarafa yandaş olacağımı düşünüyordum. Fakat, hala ne hükümete karşı duran halk yandaşı, ne de hükümet yandaşıyım. Anlamıyorum her ikisini de, belki de ikisi de sessiz kalıyor. Ama ben de bu ülkede yaşıyor, bu ülke için çalışıyorum. Bu gerektiğinde eylem yaparak olur, gerektiğindeyse eylem yapanlara karşı çıkarak. Gerek söz, gerek kaba kuvvet ile. Ama şimdilik ikisinden de uzağım. Ben de bu taraftayım. Bi-taraf olmak değil, Bu; bir taraf olmaktır diyor ve taşla sopayla jopla biber gazıyla olmaz bu iş diyorum.

Sizi bir tarafa koymak isteyenler olacaktır. O tarafta da bu tarafta da olmak istemediğinizi savunsanız bile. Hatta o kadar aşırı gidenler olacak ki, yayınladığınız fotoğrafa göre yorum yapanlar bile olacak. “Polisin arkasından çekilmiş polis yanlısı veya Eylemcilerin arkasından çekilmiş eylemci kesin” gibi… Hatta şu şekilde bile olabilir, “eylemci demiş abi baksana kesin polis yanlısı.” Kim ne derse desin, lafın tamamını okusun diyorum. Tekrar tekrar söylediğim gibi, hiç bir yancı olmakla gurur duyuyorum.

12

Hakkında - Kerim Ömer ÇEVDİR

Kitabı çıkmamış blog yazarı ve şairi. Endüstri Mühendisliği Aday Adayı. Realist bir yaklaşımla ve ciddiyetle söylüyorum, Dünya boş..

Check Also

Mutlu Olmanın Yolları

MUTLULUĞUN FORMÜLÜ YİRMİ İKİ AYET  1-Kibirli olma, alçakgönüllü davran.( İsra 37) 2-Kendini fazla abartma. (Müddesir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.