Son Yazılar
Anasayfa / Siyaset / Gündeme Dair Sesler

Gündeme Dair Sesler

2013.

Ülke adına tarihi senelerinden biri desek herhalde abartı kaçmaz bu dediklerimiz. Gündem bir anda değişebiliyor ve bununla paralel olmakla birlikte gündemin içeriği de değişimler gösteriyor, bizler de bu hıza yetişemeden ne oldu ne bitti derdinin peşine düşüyoruz.

***

Öyle bir gündem yoğunluğu yaşamaktayız ki sapla samanın birbirine karıştığı mevzular görülmektedir.

Konular, sebepler, sonuçlar birbirine karıştı. Bulanık bir suyun içinde konuşulan meseleler halini aldı.

***

Bir meselede tarafların kendince haklı ve haksız gerekçeleri ve de tespitlerinin olduğunu görmekteyiz.Yaşanılan hadiselerin boyutları içinde çeşitli duygu ve düşüncelerin ekseriyetliğinde farklı sesler ve yorumlamalar ortaya çıkmaktadır.

Tespitler yapılmalıdır, yorumlamalara muhakkak gidilmelidir. Fakat bizler tabiri caizse ” gaza gelme ” ritüelini dünya evreninde başarı ile yürüten bir ülkenin ferdleri olduğumuz için bir çok meselede karşılıklı kırıcı durumlar meydana getirecek, tarafların husumet duyabileceği sözler ve tepkiler görmekteyiz.

Demokrasinin hukuksal teminat ile esas alındığı bir ülkede yaşadığımıza inanalım ya da inanmayalım lakin; bir konu hakkında taraf isek ( ki bu demokrasinin bir zenginlik eseridir. ) kullandığımız üslup önem arz etmektedir.

Sosyal medyanın insanlarda meydana getirdiği düşünsel ifade özgürlüğü; taraf olduğumuz hususlar ile alakalı kullandığımız ifadelerde ahlaki özelliklerden noksan , edep unsurlarından uzak ve kışkırtıcı ifadeler kullanmamızı gerektirmez.

***

Hoşgörü mahiyetinin bir temel olduğu bu güzel tarihi mazi iklimine sahip bir ecdadın evladları olarak ve insanlığın bir gereği olan ” erdemli şuur ” gerçeği çerçevesinde var olan bizler fikirlerimizi beyan eder iken karşımızdaki şahısları incitmeden onlara da düşüncelerimizi akil ve yumuşak bir dil ile belirtmek durumundayız ve mecburiyetindeyiz.

Karşı tarafın üslubu yanlış ve aşırı bir durum arz edebilir. Karşı tarafın sözüne cevap verme ihtiyacı içinde isek; bunu onların derecesinde değil tam aksine makul, barışın seslendirdiği bir portre içinde belirtmemiz daha makul sonuçları kazandıracaktır.

***

Sözün özü; yorumlarımız elbette olsun hatta kelimelere dökülsün. Fakat anlaşılabilir boyutta, hoşgörü ve karşılıklı düşünce muhasebesinin lezzeti içinde olsun.

***

★ ” Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır. ” (el-İsrâ, 53)

★ ” Ona yu­mu­şak söz söy­le­yin. Bel­ki o, na­sihat din­ler ve­ya Allah’tan kor­kar.” (Tâ­hâ, 44)

★ Dilin cismi küçük, cümrü büyük. Atasözü

★ ” Kuşlar ayaklarıyla, insanlar dilleriyle yakalanırlar. ” (Fuller)

★ İnsanın aklında ne varsa, dilindeki odur. Atasözü

★ ” İnsan, dilinin altında gizlidir. ” Hz. Muhammed (s.a.v.)

***

Selamlar, saygılar…

f.d.a.

http://www.facebook.com/deniz.atceken.9

fdadeniz07@gmail.com

Hakkında - Deniz Atçeken

Hayata dair her ne varsa onları yaşama gayesinde; adam olabilme mücadelesi içinde...

Check Also

Devlet Meselesi

Dini olsun ideolojik olsun hiç bir ‘ yapı ‘ , kendini devletten üstün göremez. Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.